Jak prawidłowo układać drewno?

Jak prawidłowo układać drewno?

Decydując się na ogrzewanie domu ciepłem kominka musimy zdawać sobie sprawę z konieczności wcześniejszego zakupu drewna lub ścięcia go w lesie, a następnie dostarczenia do domu i wysuszenia. By drewno nadawało się do spalania w kominku, powinno wyróżniać się wilgotnością na poziomie poniżej 20%. W związku z tym musimy przez pewien czas je składować w suchym i przewiewnym miejscu, by spokojnie wyschło i mogło zostać wykorzystane jako opał.
Drewna z pewnością nie możemy składować ani w piwnicy, ani w żadnym pomieszczeniu, w którym nie ma większego przewiewu, gdyż możemy się narazić wtedy na pojawienie się pleśni lub grzyba na ścianie, a także na nieprzyjemny zapach stęchlizny.
W jaki sposób zatem przechowywać drewno, by móc je potem wykorzystać w naszym kominku? Oto kilka propozycji – z pewnością każdy znajdzie wśród nich rozwiązanie, które najbardziej przypadnie mu do gustu.

1. Składowanie drewna przy ścianie

Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie przez posiadaczy kominków. Decydując się na ten sposób, musimy pamiętać o zachowaniu co najmniej 5 cm odległości pomiędzy szczapami a ścianą. Nie naruszymy wówczas cyrkulacji powietrza, która mogłaby doprowadzić do zawilgocenia ściany.
Najlepszym miejscem do przechowywania drewna jest ściana południowa, gdyż w to miejsce dociera największa ilość słońca. Co więcej, ważną kwestią jest również izolacja drewna od wilgotnego podłoża. W związku z tym, pierwszy rząd szczapy należy zawsze układać na specjalnej podstawie, około 20 cm nad ziemią. Ostatnią kwestią jest zadaszenie – drewno powinno być umieszczane pod dachem lub przykrywane folią aluminiową.

2. Regały na drewno

Jeżeli jesteśmy w posiadaniu mniejszych partii drewna, to doskonałym rozwiązaniem będzie dla nas regał na drewno, który najczęściej wykonany jest z metalu. W ten sposób przechowamy wystarczającą ilość drewna nawet przez kilkanaście dni bez przerwy, bez konieczności donoszenia kolejnych klocków z pergoli. Z reguły, stojaki na drewno sprzedawane są w kompletach z pokrowcem ochronnym, który doskonale sprawdza się podczas deszczowej lub śnieżnej pogody.

3. Drewutnia

Posiadacze kominków coraz częściej decydują się na zbudowanie drewutni, czyli niewielkiego, zaimpregnowanego domku na drewno, w którym zaprojektowany jest dwuspadowy, wysunięty dach, podniesiona podłoga, a także ażurowe ściany. Najnowsze modele drewutni posiadają także specjalne pomieszczenie, w którym przechowamy sprzęt do cięcia (pilarki, siekierę), a także do przewożenia drewna (m.in. wózki).


W drewutniach drewno składujemy w paletach, dlatego też decydując się na takie rozwiązanie należy uwzględnić ich wymiary – powierzchnia drewutni powinna być bowiem wielokrotnością tych wymiarów z dodatkowymi kilkoma centymetrami luzu od ściany i dachu.
Warto także zadbać o komfortowe dojście do drewutni, dlatego też dobrze jest nieznacznie obniżyć teren, na którym planujemy ją umieścić. W ten sposób sprawnie przetransportujemy do niej drewno, co zaoszczędzi nam sporo czasu i energii.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń teraz tel. 530 737 841