Czy lepiej rąbie się drewno suche czy mokre?

Czy lepiej rąbie się drewno suche czy mokre?

Drewno suche czy mokre – oto jest pytanie. Zima to okres, w którym każdy posiadacz własnego kominka staje przed takim wyborem. Musi przygotować odpowiednią ilość drewna, którą wykorzysta później na opał, by przyjemne ciepło rozniosło się po całym jego domu.

Wydawać by się mogło, że rąbanie drewna to zupełnie prosta czynność – jaka bowiem może być trudność w tym, by wziąć siekierę i narąbać trochę drewna? Jak się okazuje, pozory mogą czasem mylić… Pragniemy zatem zagłębić Państwa w tajniki tego do tej pory niezbyt przyjemnego zajęcia.

Kiedy rąbać drewno na opał?

Idealnym okresem do tego, by rozpocząć zbieranie drewna na opał jest koniec zimy lub wczesna wiosna. Przygotowany wówczas materiał zdąży w spokoju wyschnąć zanim jeszcze nadejdą pierwsze mrozy. Drewno, które jest mokre i zbyt późno cięte jedynie delikatnie tli się i syczy. Dopiero, gdy w pełni wyschnie zaczyna się dobrze palić i gwarantować nam ciepło. Warto zwrócić uwagę, iż ogrzewanie domu mokrym drewnem jest niekorzystne z dwóch powodów – zarówno z powodu marnowania potencjału drewna (jest to jeden z najbardziej ekonomicznych nośników energii odnawialnej), jak również z uwagi na niską wartość opałową mokrych belek. Jest ona bowiem niemal 30% mniejsza w porównaniu do tych suchych.

Jakie wybrać drewno na opał?

Największą wartość energetyczną spośród gatunków drzew występujących w Polsce ma z pewnością drewno z dębu, grabu, klonu, jesionu oraz brzozy. Świeże kawałki drewna opałowego zawierają z reguły około 45% wody. Niestety, jest to zbyt wysoka wartość, gdyż zawartość wody nie powinna przekraczać 25%. W związku z tym, jak już zostało wspomniane – najlepiej drewno rąbać wiosną, by móc w lecie dokładnie je wysuszyć.

Co więcej, kora (szczególnie z brzozy) dodatkowo utrudnia proces suszenia drewna. Warto zatem drewno rąbać na mniejsze kawałki, które schną znacznie szybciej niż te większe otoczone korą. Drewno powinno być rąbane od razu na odpowiedniej wielkości części. W przekroju pnia drzewa występują bowiem słoje, które pompują wodę od korony po zewnętrznej stronie pnia, jak również słoje zwrotne, które umieszczone są wewnątrz. Po wyschnięciu włókna te są coraz trudniejsze do rozłupania, dlatego też drewno powinno być rąbane jak najszybciej, by nie stało się lepkie.

Warto zauważyć, że nawet duże kawałki drewna sosnowego czy też brzozowego będziemy mogli w prosty sposób rąbać, jednak pod warunkiem, że będą one świeżo ścięte i będą jeszcze posiadały dużą ilość soków. Wystarczy bowiem kilka miesięcy, by półsuche kłody stały się ciężkie do rozłupania. Z drugiej strony, belki drewna, które są zamarznięte są bardzo kruche i w prosty sposób je rozłupiemy.

Podsumowując, odpowiadając na Państwa pytanie – które drewno jest lepsze do rąbania – naszą propozycją jest wybór drewna mokrego. Im bliżej zatem będziemy wiosny, zaopatrzmy się w materiał na opał, a ścięte drewno rozłupmy w miarę możliwości jak najszybciej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń teraz tel. 530 737 841